Siekalu nozīme orālās veselības saglabāšanai

Siekalas ir viens no galvenajiem mutes dobuma un vispārējās veselības faktoriem, kam netiek pievērsts pietiekami daudz uzmanības. Normālai siekalu sekrēcijai ir būtiska nozīme mutes veselības saglabāšanai, kā arī pareizai gremošanai.

Siekalas ir caurspīdīgs šķidrums, ko mutē ražo siekalu dziedzeri. Siekalas nes svarīgus enzīmus, kas noārda pārtikas daļiņas, kas ir pirmais gremošanas procesa posms. Siekalas sastāv no ūdens, elektrolītiem, gļotām, olbaltumvielām, un citiem antibakteriāliem savienojumiem.

Ar eksperta viedokli dalās Dr. Katkeviča no Dr. Katkevičas diennakts zobārstniecības.

Siekalu funkcijas

Siekalas attīra pārtikas atliekas, kas uzkrājušās mutē. Ja jums ir laba siekalu plūsma, ir mazāka iespēja, ka pārtikas daļiņas sakrājas uz zobiem vai citviet mutes dobumā. Molekulas pārtikas produktos, kuros ir noteikta garša, vispirms ir jāpadara šķīstošākas, lai varētu patiešām nogaršot savu ēdienu. Siekalas mijiedarbojas ar garšas kārpiņām, lai noteiktu dažādu ēdienu garšas.

Siekalas ir galvenais faktors, kas nodrošina pareizu mikrobu līdzsvaru mutē. Makromolekulu proteīni un mucīni iznīcina, savāc vai pieķeras noteikta veida mutes baktērijām. Mucīni var apturēt baktēriju pievienošanos virsmām mutē un novērst šo baktēriju uzkrāšanos noteiktā vietā. Šīs funkcijas palīdz uzturēt veselu mutes mikrobiomu.

Košļāšana un rīšana sāk gremošanu, bet bez siekalām šis process nebūtu iespējams. Košļājot, siekalas mutē saista pārtikas daļiņas, veidojot slidenu vielu, kas viegli iekļūst barības vadā. Amilāze sadala pārtikas daļiņas vienkāršākos savienojumos, kas ir pirmais solis pārtikas sagremošanā. Savienojumi siekalās arī aizsargā kaklu un barības vadu no tā, kas citādi kairinātu vai bojātu jutīgos audus.

Aizsargājot zobus no kariesa, siekalas palīdz saglabāt zobu izturību, atbalstot remineralizāciju un saglabājot tos veselus. Zobi tiek remineralizēti, pietiekams siekalu daudzums un pareizs pH ļauj tām piegādāt zobiem minerālvielas, vienlaikus aizsargājot pret skābēm, kas noārda emalju.

Siekalām ir liela loma labas mutes veselības saglabāšanā. Mitrinot muti, siekalas neļauj kairināt smaganas, mēli, vaigus. Zema siekalu plūsma izraisa sausu muti (kserostomiju), kuras viena no blakusparādībām ir palielināts kariesa risks. Ja tomēr to neizdodas novērst, jāmeklē speciālista palīdzība. Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecība ir gatava sniegt palīdzību jebkurā diennakts laikā.